czwartek, 24 czerwca 2010

Internet a bezpieczeństwo


Podczas surfowania w Internecie nasze bezpieczeństwo często zostaje zagrożone. Dzieje się tak za sprawą złośliwego oprogramowania, które często instaluje się na naszym komputerze bez naszej wiedzy i zgody. Złośliwe programy, czyli malware, to przede wszystkim wirusy, trojany, programy szpiegujące, keyloggery, adware, backdoory i inne. Główne funkcje spełniane przez wirusy to często niszczenie plików poprzez ich modyfikację przez wirusa. Mogą one też wykonywać inne niechciane czynności.

Trojany ukrywają się w programach, które wydają się być pomocne. Do tej grupy należą też pozostałe programy, a więc programy szpiegujące nasze poczynania w Sieci, keyloggery zapisujące w pamięci i wysyłające do autora wszystko to, co wpisujemy na klawiaturze, backdoory otwierające porty i umożliwiające wykonywanie na naszym komputerze różnych czynności, adware, wyświetlające niechciane reklamy, np. na pulpicie i inne. Przed większością tych zagrożeń są nas w stanie uchronić programy antyspyware, dostępne do ściągnięcia w wielu serwisach internetowych.

Zagrożenia:
Zawsze wydaje nam się, że problem licznych niebezpieczeństw, na które możemy natknąć się w Internecie, nas nie dotyczy. Niestety nie jest to prawdą, gdyż bardzo często możemy ściągnąć programy szpiegujące, czyli tak zwane spyware, na przykład dołączone do załącznika w poczcie e-mail lub w interesującej, niewielkiej grze.

Programy te mogą wyświetlać reklamy, albo rozsyłać spam, czyli niechciane wiadomości e-mail, najczęściej zawierające reklamy. Ich podstawową funkcją jest jednak śledzenie wszystkiego, co użytkownik robi w Internecie. Ktoś powie: no i co z tego. Okazuje się jednak, że ochrona naszych danych, którą wykonają dla nas programy antyspyware, to kwestia bardzo ważna. Programy szpiegujące mogą bowiem doszukać się nie tylko adresów e-mail, na które roześlą następnie spam, ale i hasła bankowe lub numery kart płatniczych.

Spyware może dodatkowo uniemożliwiać normalną pracę za pomocą komputera, gdyż może mieć dodatkowo nieco wirusowe funkcje, na przykład zajmować całą jego pamięć lub obciążać procesor.

Oto typy najpopularniejszych zagrożeń jakie możemy spotkać w sieci:

- Wirusy
- Robaki
- Trojany
- Spyware
- Włamania
- Powtórne włamania
- Atak DoS
- Atak DDoS
- Spam
- Podsłuchiwanie transmisji danych
- Łańcuszki i fałszywe ostrzeżenia
- Phising
- Pharming
- Oszustwa na aukcjach
- Eksploity
- Rootkity

W sieci można zarysować 4 podstawowe rodzaje zagrożenia, każdy z 4 punktów można rozbić na podpunkty:

1. Szkodliwe programy
  • * robaki internetowe i wirusy atakujące poprzez e-mail
  • * robaki internetowe atakujące OS
  • * trojany
  • * spyware

2. Ataki i włamania

  • * eksploity
  • * backdoor - tzw tylne dzrzwi do naszego komputera
  • * rootkity ukryte narzędzia pozostawione przez włamywacza
  • * ataki DoS i DDoS

3. Oszustwa

  • * spam
  • * podsłuchiwanie haseł i przesyłanych informacji

4. Zagrożenia prywatności

  • * łańcuszki namawiające do kasowanie / podawania ważnych informacji
  • * phishing (podszywanie się pod strony banków i innych instytucji)
  • * pharming
  • * oszustwa na róznego rodzaju aukcjach internetowych oraz sklepach online.
Warto wiedzieć:

WHOIS - możliwość uzyskania informacji o właścicielu domeny lub adresu IP.
TCP - podstawowy protokołów w internecie z którego korzysta większość programów.
Przepełnienie bufora - jest to rodzaj ataku stosowany przez intruzów, polega na wstrzyknięciu własnego kodu poprzez błędy w oprogramowaniu, a następnie jego uruchomienie.
Netbus - najsłynniejszy trojan, był jednym z pierwszych tego typu programów. Umożliwiał uruchamiania programów na komputerze ofiary, kasowanie plików czy podsłuchiwanie klawiatury.
Back orifce - kolejny słynny koń trojański, zasłynął głównie możliwość wyświetlania haseł, edycję rejestru czy przesyłanie plików.

1 komentarz:

  1. W szczególności właśnie dziś takie zasady bezpieczeństwa są bardzo ważne. Jak również miałam okazję przeczytać na stronie https://marketingibiznes.pl/luzne/jak-zabezpieczyc-male-sieci-komputerowe-przed-wlamaniami/ to jestem zdania, że fajnie jest wiedzieć w jaki sposób możemy zabezpieczyć naszą sieć.

    OdpowiedzUsuń